Race Placements Abilene Information
Heritage Center

Eisenhower Marathon - April 9, 2011
10K
Results - Overall Finish List

Marathon | Half Marathon | 10K | 5K

Results By Heartland Timing (heartlandtiming.com)

Female Finishers

Place

Name

City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Total Time

1

Kelli Shannon

Clay Center KS

2038

30

F

1/23 30-34

50:27.0

2

Arianna Saucedo-aguirre

Fort Riley KS

2077

26

F

1/19 25-29

51:27.0

3

Diana Miller

Abilene KS

2051

28

F

2/19 25-29

51:54.0

4

Rebecca Augustine

Salina KS

2066

46

F

1/14 45-49

55:34.0

5

Darcy Hopkins

Salina KS

2072

38

F

1/18 35-39

57:09.0

6

Kelsey Berger

Manhattan KS

2065

26

F

3/19 25-29

57:38.0

7

Kimberly Achtschin

Manhattan KS

2048

35

F

2/18 35-39

57:54.0

8

Jacque Stonum

Laramie WY

2045

27

F

4/19 25-29

58:01.0

9

Jessica Bettles

Herington KS

2036

26

F

5/19 25-29

58:01.0

10

Kay Klassen

Hillsboro KS

2030

44

F

1/8 40-44

58:08.0

11

Gail Dyck

Hillsboro KS

2039

38

F

3/18 35-39

58:19.0

12

Amelia Werner

Hays KS

2057

48

F

2/14 45-49

58:42.0

13

Linda Sleichter

Clay Center KS

2029

33

F

2/23 30-34

59:08.0

14

Amy Tongish

Newton KS

2060

43

F

2/8 40-44

1:00:19.0

15

Rae Ann Mattke

Collyer KS

2020

34

F

3/23 30-34

1:01:03.0

16

Heather Zerr

Grainfield KS

2022

30

F

4/23 30-34

1:01:03.0

17

Katie Hanzlicek

Hesston KS

2015

25

F

6/19 25-29

1:02:32.0

18

Kate Readio

Boulder CO

2019

57

F

1/7 55-59

1:02:35.0

19

Erin Koehn

Moundridge KS

2021

25

F

7/19 25-29

1:02:35.0

20

Mary Wade

Wamego KS

2079

59

F

2/7 55-59

1:02:53.0

21

Vikki Myers

Topeka KS

2059

33

F

5/23 30-34

1:03:24.0

22

Stephanie Stindt

Republic KS

2001

41

F

3/8 40-44

1:04:06.0

23

Jacklyn Ratliff

Lawrence KS

2028

27

F

8/19 25-29

1:05:10.0

24

Andrea Telling

Oak Park IL

2084

35

F

4/18 35-39

1:06:11.0

25

Emily Barnes

Abilene KS

2025

35

F

5/18 35-39

1:07:15.0

26

Leslie Holtzen

Kansas City MO

2056

23

F

1/9 20-24

1:07:24.0

27

Amber Worlock

Minneapolis KS

2081

28

F

9/19 25-29

1:07:53.0

28

Jennifer Myers

La Vista NE

2058

28

F

10/19 25-29

1:08:17.0

29

Lori Winningham

Towanda KS

2096

47

F

3/14 45-49

1:09:18.0

30

Margaret Hannan

Pittsburgh PA

2003

49

F

4/14 45-49

1:09:23.0

31

Claudia Torrez

Junction City KS

2026

32

F

6/23 30-34

1:09:33.0

32

Leticia Hagemeister

Junction City KS

2069

46

F

5/14 45-49

1:09:33.0

33

Linda Chambers

Boulder CO

2010

60

F

1/6 60-64

1:09:50.0

34

Shasta Styers

White City KS

2070

30

F

7/23 30-34

1:10:24.0

35

Diana Hansen

Denver CO

2013

30

F

8/23 30-34

1:11:35.0

36

Karen Root

Lyons KS

2068

51

F

1/17 50-54

1:11:58.0

37

Marilyn Mai

Salina KS

2055

48

F

6/14 45-49

1:12:04.0

38

Samantha Angell

Salina KS

2054

39

F

6/18 35-39

1:12:05.0

39

Jill Heskett

Hoxie KS

2024

48

F

7/14 45-49

1:12:06.0

40

Monica Scheibmeir

Topeka KS

2078

54

F

2/17 50-54

1:13:12.0

41

Shauna Leslie

Lawrence KS

2097

23

F

2/9 20-24

1:13:49.0

42

Lisa Elliott

Salina KS

2093

38

F

7/18 35-39

1:15:04.0

43

Mykiala Bristow

Salina KS

2094

18

F

1/3 15-19

1:15:04.0

44

Bettie Branch

McPherson KS

2050

60

F

2/6 60-64

1:16:18.0

45

Christina Humphrey

Salina KS

2090

44

F

4/8 40-44

1:16:20.0

46

Ruth Russell

Salina KS

2091

35

F

8/18 35-39

1:16:20.0

47

Jill Deges

Montezuma KS

2073

38

F

9/18 35-39

1:16:30.0

48

Cynthia Deters

Abilene KS

2125

39

F

10/18 35-39

1:16:44.0

49

Amanda Cormack

Abilene KS

2082

34

F

9/23 30-34

1:17:11.0

50

Lorna Felix

Junction City KS

2123

45

F

8/14 45-49

1:17:43.0

51

Kim Reed

Wichita KS

2100

28

F

11/19 25-29

1:19:14.0

52

Georgette Emenhiser

Pebble Beach CA

2004

57

F

3/7 55-59

1:19:46.0

53

Holly Lee

Salina KS

2042

24

F

3/9 20-24

1:20:24.0

54

Jan Shirk

Salina KS

2085

54

F

3/17 50-54

1:20:38.0

55

Jencee Reardon

Laramie WY

2043

16

F

2/3 15-19

1:21:10.0

56

Barbara Klotzbach

Abilene KS

2092

56

F

4/7 55-59

1:21:15.0

57

Morgan Hall

Topeka KS

2063

27

F

12/19 25-29

1:21:27.0

58

Kassi Dunlap

Abilene KS

2075

39

F

11/18 35-39

1:23:11.0

59

Bertina Barrett

Abilene KS

2074

35

F

12/18 35-39

1:23:12.0

60

Nancy Johnson

Omaha NE

2052

54

F

4/17 50-54

1:26:38.0

61

Lindsay Weller

Wichita KS

2049

27

F

13/19 25-29

1:27:34.0

62

Colleen Weinbrenner

Hillsboro KS

2033

49

F

9/14 45-49

1:28:52.0

63

Linda Steele

Ulysses KS

2062

53

F

5/17 50-54

2:00:21.0

 

Male Finishers

Place

Name

City

Bib No

Age

Gender

Age Group

Total Time

1

Doug Trampe

Kearney NE

2099

54

M

1/12 50-54

43:47.0

2

Matthew Meals

Beloit KS

2087

15

M

1/4 15-19

45:35.0

3

Clayton Reed

Wichita KS

2121

29

M

1/13 25-29

46:45.0

4

Camilo Arellano

Tulsa OK

2098

36

M

1/12 35-39

47:02.0

5

Tyler Krajicek

Salina KS

2046

24

M

1/5 20-24

47:20.0

6

Terry Foltz

Abilene KS

2086

38

M

2/12 35-39

47:31.0

7

Gus Stonum

Laramie WY

2044

29

M

2/13 25-29

48:18.0

8

Stephen Hendricks

South Bend IN

2053

22

M

2/5 20-24

48:37.0

9

Ron Wade

Wamego KS

2076

64

M

1/4 60-64

49:26.0

10

Sean Rodger

Victoria KS

2031

32

M

1/10 30-34

49:41.0

11

Gary Dutton

Salina KS

2014

54

M

2/12 50-54

50:49.0

12

Colby Bettles

Herington KS

2037

27

M

3/13 25-29

51:02.0

13

Scott Kersten

Wichita KS

2023

49

M

1/5 45-49

51:08.0

14

Dustin Armbruster

Hays KS

2080

29

M

4/13 25-29

51:33.0

15

Joshua Mosher

Lawrence KS

2061

24

M

3/5 20-24

54:00.0

16

Justin Flagler

Salina KS

2007

29

M

5/13 25-29

54:01.0

17

Daniel Kiewel

Great Bend KS

2012

30

M

2/10 30-34

55:36.0

18

Shawn Sharpe

Junction City KS

2095

35

M

3/12 35-39

56:49.0

19

Gerry Cox

Salina KS

2071

66

M

1/2 65-69

57:31.0

20

Michael Mosher

Riley KS

2002

48

M

2/5 45-49

57:48.0

21

Bryan Bergquist

WaKeeney KS

2016

38

M

4/12 35-39

58:12.0

22

John Debes

Hoisington KS

2011

56

M

1/4 55-59

58:19.0

23

Camilo Snapp

Kansas City MO

2124

29

M

6/13 25-29

1:00:15.0

24

Casey Biggs

Lawrence KS

2027

32

M

3/10 30-34

1:00:55.0

25

Brian Sheern

Wichita KS

2017

33

M

4/10 30-34

1:00:55.0

26

Levar Butler

Fort Riley KS

2089

33

M

5/10 30-34

1:01:27.0

27

Jerry Lonergan

Mission KS

2067

61

M

2/4 60-64

1:03:19.0

28

Michael Waln

Fort Riley KS

2047

27

M

7/13 25-29

1:03:20.0

29

Craig Benke

Wamego KS

2088

37

M

5/12 35-39

1:03:26.0

30

George Kelley

Abilene KS

2032

51

M

3/12 50-54

1:03:51.0

31

Karl Wessenbach

Abilene KS

2083

56

M

2/4 55-59

1:04:58.0

32

Joshua Jennings

Salina KS

2018

31

M

6/10 30-34

1:07:14.0

33

Kyle Delaney

Wichita KS

2122

28

M

8/13 25-29

1:11:39.0

34

Henry Cox

Hutchinson KS

2006

63

M

3/4 60-64

1:13:04.0


 
Race Info | Registration | Contact Info