Race Placements Abilene Information
Heritage Center

Eisenhower Marathon - April 10, 2010
10K Results - Overall Finish List

Results By Ozark Racing Systems -- Springfield, MO

Marathon | Half-Marathon | 10K | 5K

Ten Kilometer

Place

Name

City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

1

Anthony Surage

Manitou Springs CO

2114

50

1 M 50-54

38:48.2

38:49.0

0:00.7

6:15/M

2

Amy K. Regnia

Colorado Springs CO

2113

47

1 F 45-49

41:09.1

41:09.9

0:00.8

6:38/M

3

Zachary Rider

Salina KS

2026

26

1 M 25-29

43:37.8

43:41.5

0:03.7

7:02/M

4

Timothy Barron

Manhattan KS

2012

22

1 M 20-24

43:41.8

43:53.4

0:11.5

7:04/M

5

Scott Cook

Topeka KS

2055

44

1 M 40-44

44:20.0

44:22.4

0:02.4

7:09/M

6

Greg Hattan

Concordia KS

2020

57

1 M 55-59

44:41.5

44:42.9

0:01.3

7:12/M

7

Huey Counts

Salina KS

2060

48

1 M 45-49

47:10.5

47:13.2

0:02.6

7:36/M

8

William Renyer

Sutherlin VA

2003

52

2 M 50-54

47:22.0

47:32.4

0:10.4

7:39/M

9

Candace Weinbrenner

Hillsboro KS

2040

17

1 F 15-19

47:38.8

47:47.6

0:08.7

7:42/M

10

Kyle Kemper

 

2107

33

1 M 30-34

47:54.6

47:54.9

0:00.3

7:43/M

11

Terry Foltz

Abilene KS

2099

37

1 M 35-39

48:37.2

48:50.4

0:13.2

7:52/M

12

Michael Engelken

Topeka KS

2078

54

3 M 50-54

48:44.4

48:54.5

0:10.0

7:52/M

13

Shannon Bechard

Prairie Village KS

2069

22

1 F 20-24

49:49.0

49:50.6

0:01.5

8:01/M

14

Jeff Steichter

Abilene KS

2106

37

2 M 35-39

49:56.8

50:11.1

0:14.3

8:05/M

15

Roxanne Stauffer

Hillsboro KS

2105

22

2 F 20-24

50:02.1

50:09.8

0:07.7

8:05/M

16

Annette Noel

Wichita KS

2108

38

1 F 35-39

50:12.1

50:13.9

0:01.7

8:05/M

17

Becca Mathews

Ottawa KS

2046

22

3 F 20-24

51:20.4

51:26.7

0:06.3

8:17/M

18

Nick Glanzer

McPherson KS

2102

24

2 M 20-24

51:56.7

52:03.0

0:06.3

8:23/M

19

Christoph Becker

Abilene KS

2095

34

2 M 30-34

52:11.1

52:14.7

0:03.6

8:25/M

20

Shannon James

Abilene KS

2090

40

2 M 40-44

52:16.8

52:19.1

0:02.3

8:25/M

21

Susie Gassman

Abilene KS

2092

46

2 F 45-49

52:24.0

52:26.2

0:02.2

8:27/M

22

Mike Mohn

Abilene KS

2045

42

3 M 40-44

52:48.7

52:50.1

0:01.3

8:30/M

23

Terry Pollock

Hutchinson KS

2061

62

1 M 60-64

52:53.5

52:55.1

0:01.6

8:31/M

24

Danielle Rider

Salina KS

2027

25

1 F 25-29

53:03.7

53:07.5

0:03.7

8:33/M

25

Rebecca Augustine

 

2152

45

3 F 45-49

54:17.0

54:19.3

0:02.2

8:45/M

26

Tara V. Moore

 

2085

36

2 F 35-39

54:27.1

54:29.4

0:02.2

8:46/M

27

Drew Switzky

Topeka KS

2116

30

3 M 30-34

54:34.6

54:40.7

0:06.1

8:48/M

28

Julia Tinkler

Salina KS

2074

41

1 F 40-44

54:38.3

54:50.4

0:12.1

8:50/M

29

Spencer Braun

Norton KS

2005

37

3 M 35-39

55:32.1

55:41.0

0:08.9

8:58/M

30

Vanessa Ball

Manhattan KS

2072

33

1 F 30-34

55:39.6

55:54.1

0:14.4

9:00/M

31

John Berger

Abilene KS

2039

60

2 M 60-64

55:51.0

56:04.3

0:13.3

9:02/M

32

John Meyer

West Des Moines IA

2082

54

4 M 50-54

56:12.2

1:08:27.4

12:15.2

11:01/M

33

Mia Schreiner

Manhattan KS

2007

37

3 F 35-39

56:12.7

56:14.7

0:02.0

9:03/M

34

Kelsey Berger

Overland Park KS

2038

25

2 F 25-29

56:19.7

56:32.8

0:13.1

9:06/M

35

Roxi Koop

Abilene KS

2030

20

4 F 20-24

56:19.7

56:28.6

0:08.9

9:06/M

36

Tarin Hauck

Minneapolis KS

2081

28

3 F 25-29

56:40.3

57:07.4

0:27.0

9:12/M

37

Ray Vopat

Abilene KS

2014

30

4 M 30-34

56:41.6

56:44.3

0:02.7

9:08/M

38

Shane Meyer

Hays KS

2100

37

4 M 35-39

56:54.2

57:06.6

0:12.3

9:12/M

39

Angela Carlson

 

2097

41

2 F 40-44

57:09.6

57:22.1

0:12.4

9:14/M

40

Jacqueline Wood

Salina KS

2016

26

4 F 25-29

57:37.7

57:55.8

0:18.1

9:20/M

41

Lindsay Holtz

Englewood CO

2058

23

5 F 20-24

58:08.6

58:23.9

0:15.3

9:24/M

42

Cindy Burroughs

Salina KS

2035

34

2 F 30-34

58:08.8

58:11.4

0:02.6

9:22/M

43

Jessica Klose

Hillsboro KS

2037

20

6 F 20-24

58:17.1

58:26.0

0:08.9

9:25/M

44

Tom Moos

 

2086

48

4 F 45-49

58:24.6

58:39.4

0:14.7

9:27/M

45

Jacque Stonum

Laramie WY

2015

26

5 F 25-29

58:27.1

58:38.1

0:11.0

9:27/M

46

Jessica Bettles

Herington KS

2056

25

6 F 25-29

58:27.7

58:39.0

0:11.3

9:27/M

47

Sandy Sweatland

Abilene KS

2098

35

4 F 35-39

58:28.1

58:41.3

0:13.2

9:27/M

48

Dee Gasper

Abilene KS

2084

25

7 F 25-29

58:32.1

58:35.5

0:03.4

9:26/M

49

Lydia Lund

Salina KS

2057

25

8 F 25-29

58:32.8

1:00:27.0

1:54.2

9:44/M

50

Lisa Bunch

Salina KS

2036

36

5 F 35-39

58:42.4

58:45.2

0:02.7

9:28/M

51

Jill Heskett

Hoxie KS

2009

47

5 F 45-49

58:46.5

58:52.9

0:06.3

9:29/M

52

Julie Wood

Olathe KS

2031

32

3 F 30-34

58:49.8

59:07.5

0:17.6

9:31/M

53

Wendy Hersh

Junction City KS

2073

33

4 F 30-34

58:54.4

59:09.0

0:14.5

9:31/M

54

Gary Crittenden

Hesston KS

2109

42

4 M 40-44

59:16.0

59:24.4

0:08.4

9:34/M

55

Heidi Kelley

Wichita KS

2053

44

3 F 40-44

59:17.0

59:24.1

0:07.1

9:34/M

56

Renee Bernhard

Commerce City CO

2024

38

6 F 35-39

59:24.8

59:36.4

0:11.5

9:36/M

57

Brandi Broaddus

Abilene KS

2083

24

7 F 20-24

59:28.4

59:32.0

0:03.5

9:35/M

58

Karly Winter

Hillsboro KS

2013

34

5 F 30-34

59:54.9

1:00:01.5

0:06.6

9:40/M

59

Kyle Cochran

Topeka KS

2077

30

5 M 30-34

1:01:12.5

1:01:18.4

0:05.9

9:52/M

60

Aaron O'Neal

Elizabeth City NC

2111

27

2 M 25-29

1:01:25.3

1:01:44.4

0:19.0

9:56/M

61

Shelby Thompson

Omaha NE

2091

32

6 F 30-34

1:01:35.9

1:01:39.4

0:03.5

9:56/M

62

Anita Carter

Junction City KS

2067

28

9 F 25-29

1:01:47.6

1:02:02.7

0:15.1

9:59/M

63

Andrew O'Neal

Elizabeth City NC

2110

23

3 M 20-24

1:02:21.0

1:02:39.6

0:18.6

10:05/M

64

Julie Linnens

Hillsboro KS

2049

39

7 F 35-39

1:02:40.9

1:02:48.5

0:07.6

10:07/M

65

Sarah Overbaugh

Hoyt KS

2076

24

8 F 20-24

1:03:16.0

1:03:31.7

0:15.7

10:14/M

66

Steingerdur Hreinsdottir

Selfoss, Iceland

2029

39

8 F 35-39

1:03:37.2

1:03:40.1

0:02.9

10:15/M

67

Kay Klassen

Hillsboro KS

2018

43

4 F 40-44

1:04:00.0

1:04:06.3

0:06.3

10:19/M

68

Rashelle Hensley

Bennington KS

2019

40

5 F 40-44

1:04:08.4

1:04:21.2

0:12.8

10:22/M

69

Jana Ohman

Ingalls KS

2080

23

9 F 20-24

1:04:41.2

1:04:57.0

0:15.7

10:28/M

70

Karl Weissenbach

 

2088

55

2 M 55-59

1:04:51.1

1:04:59.0

0:07.9

10:28/M

71

Henry Cox

Hutchinson KS

2006

62

3 M 60-64

1:05:12.7

1:05:17.9

0:05.1

10:31/M

72

Diana Wildman

Abilene KS

2070

39

9 F 35-39

1:05:18.0

1:05:22.9

0:04.9

10:32/M

73

Sara Alvarez

Abilene KS

2089

38

10 F 35-39

1:05:18.7

1:05:23.2

0:04.4

10:32/M

74

Jenny Braun

Norton KS

2004

37

11 F 35-39

1:05:27.4

1:05:36.9

0:09.4

10:34/M

75

Geralda Ojeda-Meals

Clay Center KS

2044

46

6 F 45-49

1:05:49.9

1:06:05.1

0:15.2

10:38/M

76

Linda Mays

Junction City KS

2066

35

12 F 35-39

1:06:12.8

1:06:28.2

0:15.4

10:42/M

77

Laura Barta

Randall KS

2059

30

7 F 30-34

1:06:27.6

1:06:54.7

0:27.0

10:46/M

78

Leanna Fallis

Lincoln NE

2041

23

10 F 20-24

1:06:54.6

1:07:02.8

0:08.2

10:48/M

79

Emily Faurot

Cheney KS

2052

18

2 F 15-19

1:08:11.4

1:08:30.7

0:19.3

11:02/M

80

Enita Larson

Omaha NE

2050

39

13 F 35-39

1:08:17.5

1:08:32.7

0:15.2

11:02/M

81

Becky Schaefer

Osborne KS

2025

32

8 F 30-34

1:08:41.1

1:09:06.0

0:24.8

11:08/M

82

Sarah Quarton

Fort Riley KS

2054

22

11 F 20-24

1:09:04.2

1:09:15.0

0:10.8

11:09/M

83

Lenna Knoll

Hillsboro KS

2048

39

14 F 35-39

1:09:47.1

1:09:54.5

0:07.3

11:15/M

84

Rachel Wood

Abilene KS

2043

22

12 F 20-24

1:11:09.8

1:11:27.5

0:17.6

11:30/M

85

Daniel Carlson

Hillsboro KS

2104

23

4 M 20-24

1:12:41.2

1:12:50.3

0:09.0

11:44/M

86

Heidi Glanzer

Hillsboro KS

2103

23

13 F 20-24

1:12:41.5

1:12:50.2

0:08.7

11:44/M

87

Bettie Branch

Halstead KS

2011

59

1 F 55-59

1:14:18.4

1:14:26.7

0:08.2

11:59/M

88

Colleen Weinbrenner

Hillsboro KS

2021

48

7 F 45-49

1:15:10.7

1:15:17.7

0:06.9

12:07/M

89

Sigridur Ingvarsdottir

Reykjavik,iceland

2028

41

6 F 40-44

1:18:24.1

1:18:27.3

0:03.1

12:38/M

90

Susan Clasen

Salina KS

2063

46

8 F 45-49

1:18:48.1

1:19:01.1

0:13.0

12:43/M

91

Raelyn Koop

Olathe KS

2047

25

10 F 25-29

1:19:52.2

1:20:00.4

0:08.1

12:53/M

92

Megan Dvorak

Junction City KS

2064

30

9 F 30-34

1:20:19.5

1:20:48.1

0:28.6

13:01/M

93

John Dvorak

Junction City KS

2065

32

6 M 30-34

1:20:19.6

1:20:48.3

0:28.6

13:01/M

94

Judy Faurot

Scott City KS

2051

56

2 F 55-59

1:22:06.3

1:22:26.3

0:20.0

13:16/M

95

Stacy Bragaw

Hutto TX

2079

26

11 F 25-29

1:24:39.2

1:25:02.2

0:23.0

13:42/M

96

Danielle Sullivan

Lawrence KS

2096

28

12 F 25-29

1:24:39.4

1:25:02.3

0:22.9

13:42/M

97

Julia Anderson

Abilene KS

2068

44

7 F 40-44

1:24:41.3

1:25:03.7

0:22.4

13:42/M

98

Lauren Wells

Halstead KS

2023

16

3 F 15-19

1:31:25.0

1:31:36.0

0:11.0

14:45/M

99

Mary Tiede

Salina KS

2017

51

1 F 50-54

1:31:25.8

1:31:36.1

0:10.2

14:45/M

100

Sharon Wells

Halstead KS

2022

51

2 F 50-54

1:31:55.6

1:32:05.8

0:10.2

14:50/M

 

Place

Name

City

Bib No

Age

Age Group

Chip Time

Gun Time

Diff

Pace

101

Kim Cairns

Salina KS

2093

50

3 F 50-54

1:44:27.3

1:44:34.0

0:06.7

16:50/M

102

Martha Brown

Abilene KS

2094

58

3 F 55-59

1:44:28.2

1:44:34.5

0:06.3

16:50/M

103

Bobbie Batterman

Kechi KS

2101

52

4 F 50-54

1:45:22.7

1:45:32.6

0:09.9

17:00/M

104

Robin Sheppard

Morrison CO

2010

50

5 F 50-54

1:46:35.3

1:46:59.2

0:23.9

17:14/M

 

 
Race Info | Registration | Contact Info